HABERLER
Avrupa Parlamentosu Türkiye İlerleme Raporu

13.03.2014Oylamada "Bugüne kadar ki en sert İlerleme Raporu” olarak anılan metine; 475 ‘evet’, 153 ‘hayır’ oyu çıktı ve 43 parlamenter çekimser kaldı. Rapor için “AB’de rüzgârın artık tamamıyla Ankara’nın aleyhine döndüğü” yorumu yapılıyor. İngiliz vekil Andrew Duff da Genel Kurul’daki havayı “Türkiye hakkında bugüne kadar hatırladığım en karamsar oturum” şeklinde anlattı. Raporda, üst düzey isimlerin karıştığı yolsuzluk soruşturmalarında görevli savcıların ve emniyet yetkililerinin görevden alınmasının üzüntüyle karşılandığı, bağımsız yargının temel prensiplerine aykırı olduğu ve soruşturmaların saygınlığına gölge düşürdüğü ifade edildi.

Türk hükümetine Avrupa Konseyi’nin yolsuzlukla mücadele birimi olan GRECO tarafından Türkiye hakkında alınmış kararları uygulama yükümlülüğü hatırlatıldı. HSYK içindeki son değişiklik için “derin kaygı” ifadesinin kullanılırken, Adalet Bakanı’nın kurul içindeki yeni konumunun, “kuvvetler ayrılığı temelinde demokratik sistemin tam işleyebilmesi için gerekli önkoşul olan bağımsız yargı ilkesine aykırı” olduğu belirtildi. Gezi olaylarında polisin kullandığı aşırı gücün yanı sıra, olayları çok kısıtlı yansıtmış oldukları gerekçesiyle medya da eleştirildi. Yeni internet yasası için ise ifade özgürlüğü ve araştırmacı gazetecilik önünde olumsuz etkileri olabileceği belirtildi.  

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr