HABERLER
ITUC'dan Eylem Çağrısı

14.02.2015Uluslar arası Sendikalar Konfederasyonu ITUC, işçilerin sendikal haklarını savunma özgürlüğüne destek vermek üzere tüm sendikalara çağrıda bulunuyor. Kurumdan yapılan açıklamaya göre, ILO’ya bağlı bazı işveren gruplar ve devletlerce sabote edilmek ve engellenmek istenen işçilerin grev özgürlüğü hakkını savunmak için 28 Şubat 2015, eylem günü olarak kararlaştırıldı.

ITUC’un “Hands Off Our Right to Strike”(Grev Yapma Hakkımdan Elini Çek) sloganıyla başlattığı kampanya için sendikalar ve örgütlerden isteği eyleme farklı yöntemlerle destek olunması. Kurumun önerdiği eylemeler arasında mitingler düzenlemek, sosyal medyadan eylemi duyurmak ve konuyla ilgili farkındalık yaratmak. 

Bilindiği üzere, Metal-İş Sendikasının Şubat 2015 ayında aldığı grev kararı hükümet tarafından ertelenmişti. Türkiye için zaten tartışmalı olan grev yapma özgürlüğü hakkı tekrar gündemin üst sıralarında yerini bulmuş oldu. Dolayısıyla 28 Şubat 2015 eylem günü, grev yapma özgürlüğünün tehdit altında olduğu her yer gibi Türkiye içinde dikkate alınması gereken bir tarih.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr