HABERLER
Hindistan'ta Kast Sistemi Ayaklanması: 8 Ölü

27.08.2015Hindistan’da kast sisteminde en alt tabakasında yer alan patel topluluğunun sosyal statü taleplerinin karşılanması amacıyla çıkardıkları ayaklanmada 8 kişi hayatını kaybetti. Göstericiler belediye otobüslerini ateşe verdi. Bazı kentlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, bölgeye askerler gönderildi. Gujarat'taki olayların diğer eyaletlere yayılmasını önlemek amacıyla telefon ve internet servisleri kesildi.
Topluluğun lideri 21 yaşındaki Hardik Patel, önceki gün Ahmedabad kentinde yaklaşık yarım milyon kişinin katıldığı bir miting düzenledikten sonra gözaltına alınmış, bunun üzerine bölgede etkisi olan, daha çok çiftçilerden oluşan Patel grubu dün eyalet çapında grev başlatmıştı.Patel topluluğunun kast sisteminden ötürü okullarda ve devlet dairelerinde uygulanan kontenjanın kaldırılması talebi, Eyalet Başbakanı Anandiben Patel tarafından Yüksek Mahkeme'nin kararlarına aykırı olduğu gerekçesiyle geri çevrilmişti.
Gujarat eyaletinin 63 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 20'sini oluşturan Patel topluluğu, genellikle çiftçilerden oluşuyor. ABD'ye ve İngiltere'ye çok fazla göç veren topluluğun bazı üyeleri, bu ülkelerde gösterdikleri ekonomik başarılarla ön plana çıkıyor. Buna rağmen Patel topluluğu Hindistan'daki kast sisteminde en alt tabakada bulunuyor ve kamuda görev alamıyor.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr