HABERLER
Lübnan'da Çöp ve Siyasi Yolsuzluk Krizi

23.08.2015Lübnan “çöp ve siyasi yolsuzluk” krizi ile çalkalanıyor. Başkent Beyrut'taki tek çöp toplama şirketinin Temmuz ayının ortalarında çalışmalarını durdurması ve ana çöp depolama merkezlerinden birinin kapatılması, başkentin ana caddeleri ile ara sokaklarında büyük çöp yığınlarının oluşmasına neden oldu. Hükümetin iki aydan bu yana köklü bir çözüm bulamadığı belirtilen sorun, insan sağlığını tehdit edecek boyuta ulaştığı için halk tarafından büyük çaplı gösteriler gerçekleştirildi. Sanat ve medya dünyasından isimlerin de katıldığı gösteride, ülkedeki ekonomik, siyasi, güvenlik ve toplumsal alandaki sorunların kınandığı dövizler taşındı. Eylemciler, dini mercilerin de yolsuzluklara adının karıştığını savunarak, Lübnan Müftüsü Abdullatif Deryan ve Maruni Patriği Beşşara er-Rai'ye tepkilerini dile getirdi.Gösterilerde güvenlik güçleri, cop, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla gösteriye müdahalede bulundu. Polis ile göstericiler arasında çatışmalar çıktı, 35 kişi yaralandı.
Yapılan son kabine toplantısında da sonuç çıkmayınca halk yine sokaklara döküldü. Başkent Beyrut’ta polis ve göstericiler arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Artan yönetim karşıtı protestolar üzerine başkentteki hükümet binasının önüne güvenlik amacıyla dev duvar örüldü.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr