HABERLER
Malezya'da Yolsuzluk Protestoları Büyüyor

30.08.2015Malezyalılar, yolsuzlukla suçladıkları Başbakan Necip Rezak’ın istifa etmesi için başlattıkları protestonun ikinci gününde de başkent Kuala Lumpur sokaklarını sarıya boyadı. Hükümet, dağılmadıkları taktirde aralarında 90 yaşındaki eski başbakan Mahathir Muhammed’in de bulunduğu protestoculara müdahale edeceğini açıkladı. Polisin yasadışı ilan ettiği ve ülkede son yıllarda görülen en büyük protestoda şu ana kadar bir olay yaşanmadı. Protestocuların giydiği parlak sarı tişört ve logolar ve internet sitelerine yasak getirildi.

İlk gün başkentteki Bağımsızlık Meydanı’nı dolduran binlerce göstericiye katılanlar konuşmalar, şarkılar, dualar ve özçekimlerle protestoyu karnavala çevirdi. Polis, protestoya katılan sayısı olarak 29 bin rakamını açıklarken organizatörler yaklaşık 200 bin kişi tahmininde bulundu.

Necip Rezak, Wall Street Journal’da geçen ay yayınlanan Malezya menşeili belgelere göre 2013’ten beri 700 milyon doları zimmetine geçirmek ve şahsi hesabına aktarmakla suçlanıyor. Rezak, ‘kendisini devirme amaçlı politik komplo’ olarak nitelediği iddiaları reddetti. 

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr