HABERLER
Grev Dalgası Fransa'yı Sardı

04.06.2008Binlerce işçi, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin, emeklilik için çalışma süresini arttırmaya ve işçi sayısını azaltmaya yönelik planını protesto etmek amacıyla 22 Mayıs 2008 tarihinde iş bıraktı.

Fransa’da balıkçıların ardından ulaşım sektöründe çalışan işçiler de hükümeti protesto etmek amacıyla ülke çapında bir günlük greve gitti. Binlerce işçi, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin emeklilik için çalışma süresini arttırmaya ve işçi sayısını azaltmaya yönelik planını protesto etmek amacıyla iş bıraktı. Ülkenin en büyük 5 işçi sendikası tarafından başlatılan grev nedeniyle otobüs, tren ve havayolu hizmetlerinde çeşitli aksaklıklar yaşandı. Kamuya bağlı demiryolu şirketi SNCF, ülkedeki trenlerin yarısının çalışmadığını bildirdi. Çeşitli kentlerde düzenlenen hükümet karşıtı protesto gösterilerine binlerce kişi katıldı.

Grev, bir süredir artan yakıt fiyatları nedeniyle hükümeti protesto eden balıkçıların greviyle aynı döneme denk geldi. Hükümet, limanlarda faaliyetleri engelleyen balıkçıların taleplerini karşılamaya çalışacağını belirtse de balıkçılar somut bir adım görünceye kadar grevi sürdüreceklerini açıkladı. Son dönemde Sarkozy’nin ekonomi politikalarına karşı yükselen grev dalgasının, halk arasında popülaritesi azalan Fransız lidere olan desteğin azalmasına yol açtığı belirtiliyor.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr