HABERLER
Fransa'da Genel Grev

18.05.2016Fransa’da aylardır kitlesel protestolara yol açan yeni çalışma yasası, dün parlamentoda oylama yapılmadan senatoya gönderildi. Hükümetin 49-3 sayılı yasaya dayanarak Parlamento’da oylama yaptırmaması ülke genelinde büyük tepki yarattı. Sosyalist Parti hükümeti 2015’ten bu yana dört yasayı daha bu şekilde Parlamento’dan geçirmişti. Çalışma yasası 13-24 Haziran tarihleri arasında Senato’da görüşülecek.

İş reformu yasasının geçmesinin ardından ilk genel grev 16 Mayıs gecesi itibari ile başlarken, ülkenin en büyük konfederasyonu CGT’nin Genel Başkanı Philippe Martinez, ‘işçilerin zorlu bir mücadeleye giriştiğini’ açıkladı. Kitlesel iş bırakma eylemlerinin yaşanacağı kilit sektörlerin başında demir yolları, limanlar, nakliyat ve havaalanları geliyor. CGT aynı zamanda petrol rafinerilerinde de iş bırakma çağrısında bulundu. Birçok tır şoförünün de grev kapsamında yolları kesmesi bekleniyor. Bu yol kesme eylemlerinden en çok Nantes, Caen, Marsilya ve Bordeaux bölgelerinin etkileneceği öngörülüyor.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr