HABERLER
Avrupada Emekçiler Sokakta

24.09.2010Avrupa’da ekonomik darboğazdan geçen Yunanistan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nin ardından Fransa’da emeklilik fonları ve yaş sınırını yükseltme planlarına karşı düzenlenen ikinci genel grev, hayatı felce uğrattı.

Avrupa’da ekonomik darboğazdan geçen Yunanistan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nin ardından Fransa’da emeklilik fonları ve yaş sınırını yükseltme planlarına karşı düzenlenen ikinci genel grev, hayatı felce uğrattı. Fransa’da işçi ve memurlar, hükümetin sunduğu emeklilik reform paketini protesto etmek için dün bir günlük genel greve gitti. Halkın büyük kısmının desteklediği greve, iki milyondan fazla kişinin katıldığı belirtildi.

Eğitimden enerjiye, sağlıktan resmi dairelere kadar emekçiler birçok alanda iş bıraktı. Üniversiteler dahil tüm okullarda dersler büyük ölçüde aksadı. Grev toplu taşıma ve posta gibi kamu hizmetlerinde de ciddi kesintilere neden oldu. Ülke genelinde ve yerel demiryolu seferlerinin yarısı iptal edilirken, grevden havayolu trafiği de payına düşeni aldı. Paris’te Orly Havaalanı’nda uçuşların yarısı, Charles de Gaulle havaalanında ise yüzde 40’ı iptal edildi.

Fransa emekçileri, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin emeklilik fonlarını yeniden yapılandırma ve emeklilik yaşını 60’tan 62’ye yükseltme planlarına karşı çıkıyor.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr