HABERLER
İsveç'de Sosyal Devletin Ölümü !

17.01.2011Christina Reyes adlı hastabakıcı omuzlarında ağrılar olmasına ve koltuk değnekleri ile güçlükle yürümesine rağmen çalışmaya zorlandı. Sadece 36 kilogram ağırlığında olan Reyes çalışamayınca işten atıldı ve hastalık sigortası ile ilişkisi kesildi. Bir süre sonra da dairesinde ölü olarak bulundu. Ölümünden 8 ay sonra daha önce Hastalık Kasası aleyhine açtığı davayı kazandı.

İki ayağı kesilen bir şeker hastası iş bulamadığı için hastalık sigortası ile ilişkisi kesildi.

Kanserli bir hastaya hastalığının ölümcül olup olmadığı bilinmediği gerekçesi ile hastalık fonundan ödeme yapılması durduruldu.

Doktorun intihar etme riski olduğunu söylediği bir akıl hastası çağırıldığı toplantıya katılmadığı için hastalık ödeneği kesildi ve iş bulması için işçi bulma kurumuna yollandı.

Yukarıdaki örnekler geçtiğimiz yıl İsveç’te yaşanan ve hastaların onurlarının nasıl ayaklar altına alındığını gösteren binlerce olaydan bazıları. İsveç’te 2006 yılında yapılan seçimleri kazanan dört lideral partinin oluşturduğu hükümet “Çalışma Hattı” olarak adlandırdığı uygulamayı başlattı. Hükümet işsizliğin % 9’larda seyrettiği bir dönemde gündeme getirdiği uygulama ile toplum dışına itilen hasta ve işsizleri tekrar iş yaşamına kazandıracağı yolunda bir propaganda yürüttü. İşsizlik ve hastalık sigortasından ödeme yapılması katı kurallara bağlandığı gibi ödenti oranları da düşürüldü.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr