HABERLER
Suriye'de Ölü Sayısı 850'ye Çıktı

16.05.2011Suriye'nin en büyük ikinci kenti Halep'te binlerce üniversite öğrencisi protesto gösterisi düzenledi.Protestocu öğrenciler ordunun Dera, Humus ve Banyas kentlerindeki kuşatmasının sona ermesini talep etti. Suriyeli insan hakları savunucuları, tankların Dera kenti yakınlarındaki evlere ateş açması sonucu 13 kişinin öldüğünü duyurdu.Suriye'de Mart ayında rejim karşıtı protesto gösterilerinin ilk başladığı yer olan güneydeki Dera kenti günlerdir ordunun kuşatması altında.Kuzeydeki Humus kentinde de, saatler süren tankçı ateşinin ardından 9 kişinin öldüğü belirtiliyor.Cumartesi gününden bu yana ordunun kuşatması altında olan kentte su ve elektrik yok.Ayrıca yaralıların tedavi göremediği bildiriliyor.Kentte bir haftadır gözaltına alınanların sayısı ise 500'ü aştı.

Suriye, Lübnan sınırındaki köylere ve Dara kentine yeni tanklar sevkederken hükümet karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısının 850’ye yükseldiği bildiriliyor.Suriye’deki İnsan Hakları Ulusal Örgütü, son beş gün içinde İnkhil ve Cessim köylerinde en az 34 kişinin öldürüldüğünü öne sürdü. Halen Lübnan sınırındaki Arida kasabası ve Dara kenti yakınındaki İnkhil köyünde tankların devriye gezdiği haber veriliyor.İnsan hakları örgütleri ayrıca Dara yakınlarında bir toplu mezar bulunduğunu iddia etti, ancak iddia bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.Suriye güvenlik güçleri Pazar günü Lübnan sınırı yakınında Talkalah kentini top ateşine tutarak en az yedi sivili öldürmüştü.Suriye ordusundan kaçan yüzlerce kişi Lübnan’a sığınmış durumda.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr