HABERLER
Macaristan'da 'Palyaço Devrimi'

17.06.2011Hükümetin istikrar paketi kapsamında bazı işkollarındaki erken emeklilik hakkının geri alınacağını açıklamasıyla, polisler, itfaiyeciler, gümrük memurları gibi, kamu güvenliği alanlarında çalışan devlet memurları sendikaları tasarıyı tepkiyle karşıladı.Hükümet 50-52 yaşındaki insanların emekli olabilmesinin topluma ağır bir yük getirdiğini öne sürdü, sendikalar ise, bu tür erken emekliliğin, o sektörlerde düşük maaşla çalışmanın koşulu olduğunu vurguladı.Ayrıca, taslağa göre, bu hak geriye dönük olarak da geri alınacaktı.

Gerginlik sonucu parlamento önünde direniş çadırları kuruldu. Sendikaların temsilcileri başbakan Viktor Orban’ı ziyaret ettiler ve ondan meydana gelip memurlara bu yasasının gerekçelerini anlatmasını talep ettiler.Başbakanın yanıtı ise “Ben o meydana gelmem, ama çok isterseniz, palyaço işleri müsteşarımı gönderirim” oldu.Bunun üzerine çoğu palyaço elbisesi giymiş on binlerce kişi başbakanın bu sözleri üzerine “palyaço devrimi” ilan edip Budapeşte sokaklarını doldurarak protesto gösterilerini sürdürdü.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr