HABERLER
Mısır'da 2. Devrimin Sesleri

09.07.2011Kahire'nin Tahrir Meydanı'nda düzenlenen hükümet karşıtı protesto gösterilerine müdahale eden polis ile göstericiler arasında sabah saatlerine kadar süren çatışmada çok sayıda kişi yaralandı. Mübarek'ten sonra iktidarı devralan Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi ve Mısır hükümeti aleyhine sloganlar atan göstericiler, özgürlük ve adalet istediklerini söylediler. Gösterilerde yaralanıp hastaneye kaldırılanların durumlarının ciddi olduğu bildiriliyor.Çatışmalar, bazı muhalif grupların sağduyu çağrısı ve göstericilerin askeri polis ile anlaşması sonucunda sona erdi.

Mısır`da muhalefetin, yolsuzlukla mücadele edilmesi, halk ayaklanması sırasında şiddet kullanan güvenlik güçlerini yargılama sürecinin hızlanması ve eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile yakın çevresinin ciddi bir şekilde yargılanması isteğiyle Cuma günü başlattığı gösteriler hız kesmeden devam ediyor.Sayıları 10 bini bulan muhalifler, başkent Kahire`deki ünlü Tahrir Meydanı`nda kurdukları kampta 3 gündür Mısır Yüksek Askeri Konseyi ile hükümeti protesto ediyor.Tahrir Meydanı`ndan sık sık 2. devrim sloganları yükselirken, göstericiler 25 Ocak devriminin sonuca ulaşmaması durumunda 2. devrimi gerçekleştirme kararlılığına sahip olduklarını söylüyorlar.

Mısır`da 25 Ocak`ta başlayan halk ayaklanması sonucunda 1000 kişi hayatını kaybetmiş, 10 bin kişi yaralanmıştı. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ayaklanma sonucunda istifa ederek yetkilerini orduya devretmişti.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr