HABERLER
Norveç'de Katliam Gibi Saldırı

28.07.2011Kuzey Avrupa ülkesi Norveç, 22 Temmuz’da önce bombalı ardından da silahlı saldırıyla sarsıldı. Norveç'in başkenti Oslo'nun merkezinde düzenlenen bombalı saldırıda çok sayıda kişi yaralandı. Norveç'te Başbakan Jens Stoltenberg'in İşçi Partisi'nin gençlik kollarının başkent Oslo yakınlarındaki kampında 5 kişinin yaralandığı bildirildi. Oslo'daki patlama sonrası yaşanan olayda, polis üniformalı bir kişinin kamptaki gençlere ateş ettiği belirtildi. Saldırılar sonucu toplam 76 kişi hayatını kaybetti. Saldırının ardından, iktidar partisinin gençlik kollarının toplantısında ateş açan müslüman düşmanı ve ırkçı Norveçli Anders Behring Breivik'in yakalandığı bildirildi. Breivik, ilk sorgusunda işlediği cinayetlerin amacının “Müslümanların dünyayı işgalini durdurmak” olduğunu söyledi ve “saldırıların gerekli olduğunu” savundu.

Olaylar sonrasında, Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg'in, geçen hafta yapılan saldırı ve katliama "daha fazla demokrasi ve siyasi katılımla" karşılık verilmesi çağrısı, ülkedeki siyasi partilere yeni üyelikleri artırdı. Norveç'teki belli başlı partiler, Norveçli Anders Behring Breivik'in "İslam ve çok kültürlülüğe karşı haçlı seferi" olarak gördüğü, 76 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırısı ve katliamından sonra yeni katılımlarda artış olduğunu bildirdi.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr