HABERLER
DİSK Avrupa Eylem Gününe Destek Verdi

01.03.2012Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun (ASK) çağrısı üzerine başta krizin yaşandığı Yunanistan, İspanya, Portekiz gibi ülkeler olmak üzere pek çok ülkede protesto gösterileri düzenlendi.

ASK tarafından Avrupa genelinde ilan edilen eylemler dolayısıyla yapılan açıklamada, AB tarafından dayatılan tasarruf paketlerinin alternatifinin bulunduğu belirtilerek, daha fazla işyeri ve sosyal adalet talep edildi. Açıklamada, son borç kriziyle birlikte Yunanistan ve İspanya’da işsizliğin iki katına çıktığına dikkat çeken ASB, bütün üye ülkelerdeki sendikalara eylemlerinde güçlü örgütleme çağrısında bulundu.

 

Konfederasyonumuz DİSK’de Avrupa Sendikalar Konfederasyonu'nun (ETUC) çağrısıyla Avrupa genelinde gerçekleştirdiği "Kemer Sıkma Politikalarına Karşı İş ve Sosyal Adalet" talebiyle gerçekleştirdiği eylemlere Taksim Gezi Parkı'ndan Gümüşsuyu’ndaki Alman Konsolosluğuna yürüyerek destek verdi.

 

CFDT,FSU,UNSA and Solidaires sendikaları öncülüğünde pek çok işçi ve sivil toplum örgütünün katıldığı Avrupa Eylem Gününde, kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi,çalışma hayatının esnekleşmesi,emekli aylıklarının azaltılması ve sosyal güvenlik sisteminin güçsüzleştirilmesine karşı nitelikli istihdam, toplumsal adalet ve eşitlik talep edildi.

 

 

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr