HABERLER
Utanç Yasası Kabul Edildi

22.12.20117 Aralık’ta Meclis Yasalar Komisyonu’nda kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yasa önerisi görüşülmeye başlanmasının ardından 22 Aralık günü Fransa Ulusal Meclisi’nde yapılan genel oylamada oy birliği ile kabul edildi. Oylamaya 50 parlamenter katıldı. Katılanlardan 6'sı hayır oyu kullandı.

Öneri, senatodan onay almasının ardından  Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından imzalandıktan sonra resmi gazetede yayımlanmasıyla yasa haline gelecek. "Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edilen yasa tarafından tanınan soykırımların varlığının inkarının cezalandırılması" yasası, 1 yıl hapis ve 45 bin euro para cezası öngörüyor.Fransa parlamentosu, 29 Ocak 2001’de “Fransa, 1915 yılındaki Ermeni soykırımını tanır” ifadesiyle kaleme alınan bir yasayı kabul etmiş, “Ermeni iddialarının reddini suç sayan” benzeri bir öneriyi 2006 yılında onaylamış ancak Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu teklifin senatoya gelmesini engellediği için yasalaşmamıştı.

Yasa tasarı Türkiye Hükümeti ve Türkiye’deki siyasi partiler tarafından şiddetle kınanırken, Fransa meclis binası önünde çeşitli protesto gösterilerine neden oldu. Yasa teklifinin kabul edilmesinin ardından Başbakan Erdoğan, Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu'nun istişare için Ankara'ya geri çağrıldığını, siyasi, askeri ve ekonomik ziyaretleri iptal edeceklerini, AB eşleştirme projelerinde Fransa'yla işbirliğine gidilmeyeceğini,Fransa'yla her türlü siyasi istişarelerin durdurulacağını, askeri gemilerin liman ziyaretleri izin başvurularının 22 Aralık’tan  itibaren reddedileceğini, 2012 yılı Ocak ayında iki ülke ekonomi bakanlarının eş başkanlığında yapılması tasarlanan Türkiye-Fransa ekonomik ve ticari ortalık komitesi toplantısının iptal edileceğini açıkladı.

     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr