HABERLER
ABD Mahkemesi Samsung’un Apple’a 1 Milyar Dolar Tazminat Ödemesine Karar Verdi

27.08.2012Dünya akıllı telefon piyasasının en büyük iki şirketi patent hakları dolayısıyla mahkemelik oldu. ABD mahkemesi Samsung’un Apple’a ait yedi adet patenti izinsiz kullandığını belirledi. Bunun karşılığı olarak Samsung’a 1 milyar dolar ceza verdi.
Öte yandan Güney Kore’de bir mahkeme de Apple ve Samsung’un karşılıklı olarak patent haklarını ihlal ettiğini kararlaştırdı ve her iki şirkete ait bazı telefonların satışını yasakladı.


Günümüzde Apple 620 milyar dolara ulaşan toplam değeriyle dünyanın en büyük akıllı telefon şirketi durumunda Samsung’un piyasa değeri ise 170 milyar dolar olarak belirlenmiş bulunuyor.  Patent hakları ve ihlallerinin konusunu oluşturan ürünlerin satışında Apple önde gidiyor. Apple bugüne kadar 140 milyon İphone satarken, Samsung’un ürettiği Galaksinin satışı 60 milyon oldu.
Öte yandan aralarındaki patent savaşlarına karşı her iki şirket birlikte çalışmaya devam ediyor. Samsung Apple’ın akıllı telefonlarda kullandığı A4 ve A5 çiplerini üretiyor. İki şirketin alışverişinin 2011 yılındaki tutarı 8 milyar doları buluyor. 
     
Site içi arama:

Dünya'dan HaberlerAdres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr