ULUSLARARASI İLİŞKİLER
Güncellenme Zamanı: 12.09.2014
04.09.2014 / Dünya Goodyear Sendikal Ağı Konferansı Yapıldı

Sendikamızın Kocaeli Sosyal Tesislerinde Dünya Goodyear Sendikal Ağı Genişletilmiş Yürütme Komitesi Toplantısı (4-5 Eylül) yapıldı.

Dünya Goodyear Sendikal Ağı Genişletilmiş Yürütme Komitesi Toplantısına Genel Başkanımız Abdullah Karacan başkanlığında Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, Adapazarı Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ve işyeri sendika temsilcilerinin yanı sıra Tayland, Malezya, Hindistan, ABD ve Hollanda sendikalarının temsilcileri ile IndustriALL Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan ve IndustriALL Otomotiv ve Lastik Sektörü Direktörü Helmut Lense katıldı.

İlk gününde toplantı Genel Başkanımız Abdullah Karacan’ın açılış konuşması ile başladı. Genel Başkanımız, yaptığı konuşmada sendikalaşma önündeki engelleri anlattı. Ayrıca sendikalaşmanın önündeki engeller nedeniyle sendikalaşma oranının düştüğünü ifade etti. Esnek çalışmanın yayıldığını belirtti. Dünya işçilerinin %40’nın 1 dolardan aşağı bir ücret ile çalıştığına değinen Genel Başkanımız bu gibi küresel saldırılara karşı ancak uluslar arası işçi dayanışmasının durabileceğini belirtti. Bu olayın bir benzerini de Hakan Plastik’te kendilerinin yaşadığını belirtip IndustriALL Küresel Sanayi İşçileri Sendikaları’na bu konuda verdiği destek için teşekkür etti. Bu konferansın bu mücadele için hayırlı olmasını diledi.

Daha sonra IndustriALL Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan ve IndustriALL Otomotiv ve Lastik Sektörü Direktörü Helmut Lense, Dünya Lastik Pazarı ve Global hareket hakkında sunumlar yaptılar. Sendikamızın Eğitim ve TİS Dairesi Müdürü Üzeyir Ataman ise Türkiye’deki Lastik Sektörü ve Goodyear konulu sunum yaptı. Daha sonra yabancı sendika temsilcileri de kendi ülkelerindeki Goodyear faaliyetleri ve Pazar konusunda sunumlar yaptılar. Akşam ise konuklarımızın onuruna verilen akşam yemeği ile ilk gün programı sona erdi.

İkinci gün ise Dünya Goodyear Küresel Sendikal ağı çerçevesinde nelerin yapılabileceği konusunda sendika temsilcileri sunumlarını yaptıktan sonra programın öğleden sonraki kısmında Goodyear İzmit Fabrikasını ziyaret ettiler. Delegeler fabrika hakkında hazırlanan bilgilendirme filmlerini izleyip bilgilendirildiler. Daha sonra üretim sahasını gezen delegeler İzmit Goodyear hakkında bilgi aldılar. Bu programdan sonra Dünya Goodyear Sendikal Ağı Genişletilmiş Yürütme Komitesi Toplantısı sona ermiş oldu.

 

 

     
Site içi arama:

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ RIZA KUAS


Lastik İşyerlerinde Yeni Toplu İş Sözleşmesi Bağıtland?/span>
 
BASINDA LASTİK-İŞ
TV 41 - 09.05.2015
 Adres: Bulgurlu Mah. Üçpınarlar Cad. Enver Sok. No:1 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr